Beta Estetik / Murat MERSİN
             

Untitled Document
Türkçe İngilizce Almanca Rusça
Untitled Document
Untitled Document
KEPÇE KULAK ESTETİĞİ

Kulak, insanın dış görünümünü doğrudan etkileyen, estetik değeri ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta, doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere çok değişik şekilsel bozukluklar karşımıza çıkabilir. En sık olarak rastlanan şekil bozukluğu ise kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak deformitesi, kulakların, olması gereken normal anatomik duruşundan öne doğru açık durması şeklinde görülür. Çocuğun anne karnındaki duruşu ve uyku sırasındaki yatış pozisyonu ile hiçbir ilgisi yoktur.

Otoplasti olarak adlandırılan estetik kepçe kulak düzeltme ameliyatları için en uygun yaş 6 dır. Okul içindeki arkadaş çevresinde çocuğun kulağı hakkındaki konuşmalar, çocuğun psikolojik gelişimini etkileyerek kendisinde bir kompleks oluşturmasına neden olabilir. Bu yüzden çocuk okula başlamadan önceki dönem bu problemin çözülmesi için en ideal zaman olarak görülür. Bu dönemde ameliyat edilmemiş kişilerin arzu ettiği takdirde daha sonra da her yaşta düzeltilmesi mümkündür.

Çocukluk çağındaki kişiler uygun donanımlı bir hastanede, genel anestezi altında, 15 yaşın üzerindeki kişiler ise lokal anestezi altında ameliyat edilebilir. Kulak estetiği işlemi, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Estetik kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka tarafından yapılır, kulak kıkırdaklarının olması gereken kavisli hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getirilir ve kalıcı iç dikişler ile yeni bir şekil verilerek, kulak kepçesi arkaya doğru yaklaştırılır. Ben, kulağın arka yüzündeki kesiyi kendi kendine eriyen gizli dikişler ile kapatıyorum, böylece deri üzerinde dikiş olmadığı gibi dikiş alma zahmeti ve stresini de yaşamıyorsunuz. Ameliyat olduğunuz aynı gün evinize gidebilirsiniz. Kulak 3 gün boyunca sargılı olarak kalır. Bandaj sargısı açıldıktan sonra duş alabilirsiniz. Ameliyatın ardından kulakta morarma ve ödem (şişlik) olabilir, bu durum 7-10 gün içinde azalarak kendi kendine kaybolur. İlk 3 ay boyunca kulağı arbelerden mutlaka korunması gerekir.

Kulak estetiği, yalnız kulağınızdaki şekil bozukluklarını değil, aynı zamanda psikolojik durumunuzu da düzeltmiş olur. Böylece kulaklarınızı örtmek için saçlarınızı kullanmak zorunda da kalmayacaksınız.

Kulakta çok çeşitli şekil bozuklukları olabilmekte, kepçe kulak dışında diğer deformite ve anomaliler hakkında kliniğimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Op. Dr. Murat MERSİN
 

   
     
Untitled Document
Beta Estetik / Murat MERSİN 2010© Tüm Hakları Saklıdır. Talatpaşa Bulvarı Bulvar Apt.No: 25/10 Alsancak - İZMİR.
Tel: (0232) 422 44 42 (pbx) - E-Mail: info@betaestetik.com